Pretty Linux – uczyńmy Linuxa pięknym – ZSH

Często jestem pytany przez znajomych zaglądających mi przez ramię w wyświetlacz, jak zrobiłem że mój terminal (konsola) wygląda niestandardowo. Pytają o dodatkowe funkcje jak np. automatyczne podpowiadanie z historii pod strzałkami, czy wygląd – kolory, szlaczki, znaczki, plugin do gita, numerowanie poleceń itp. Odpowiedź składa się z trzech literek: ZSH.

Czym jest ZSH?

Domyślnym shellem  (programem konsolowym) w większości dystrybucji Linuxa jest BASH. Ma swoje zalety jak lekkość, niewielka waga, szybkość działania… Ma jednak też wady, z których główną jest brak sensownej modularności. Z pomocą przychodzi ZSH, ze swoim zbiorem themów i pluginów Oh My ZSH!

Tak wygląda domyślny bash:

Tak natomiast wygląda ZSH:

Fajnym dodatkiem jest plugin pokazujący status brancha w git’cie, który niejednokrotnie uchronił mnie przed commitowaniem nie w tym branchu co chciałem:

Skąd wziąć takie cuda?

  1. Instalacja ZSH
  2. Instalacja Oh My ZSH!
  3. (Opcjonalnie) jeśli będziemy używać theme’u z takimi fajnymi strzałkami/wcięciami, jak na zdjęciu powyżej, potrzebujemy również pre-patchowane czcionki zawierające te symbole. Możemy je zdobyć np. tutaj.
    Wszelkie potrzebne informacje można znaleźć w dokumentacji Oh My ZSH! i pliku README w repozytorium projektu.

Moja konfiguracja

Osobiście używam theme’u powerlevel9k z czcionką Source Code Pro Regular. W konfiguracji theme’u użyłem następujących ustawień:

Kolorystyka to już kwestia ustawień terminala, nie samego shella.

Pochwal się swoją konfiguracją w komentarzach lub na facebooku, miłej zabawy!