Pretty Linux – uczyńmy Linuxa pięknym – niestandardowy styl/theme

Po krótkiej przerwie wracam z nową porcją ciekawostek. W dzisiejszym odcinku Pretty Linux poruszę kwestię customowych stylów nazywanych również theme’ami. Zapraszam

Nie taki Linux brzydki, jak go malują…

Początkowo wszelkie dystrybucje (odmiany) Linuxa (podobnie z resztą jak Windows) miały wsparcie wyłącznie dla wiersza poleceń. Wraz ze wzrostem popularności zaczęły być rozwijane również środowiska graficzne. W przeciwieństwie do rodziny Windows (i Mac chyba też) systemy z logiem pingwinka posiadają kilka opcji do wyboru. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są Gnome (również z nakładką Unity dostępną na Ubuntu), Xfce, i KDE, jednak alternatyw jest wiele, wiele więcej. Przy wyborze należy kierować się, generowanym przez środowisko graficzne obciążeniem zasobów komoputera, wyglądem m oraz możliwościami – w zależności od potrzeb użytkownika i urządzenia. No ale ja nie o tym. W tym artykule skupię się na najpopularniejszych rozwiązaniach i theme’ów specjalnie dla nich.

Stockowe Ubuntu wygląda tak:

czysty GNOME:

Xfce po instalacji na Debianie:

Choć powyższe środowiska nie wyglądają tak tragicznie jak jeszcze kilka lat temu, to jednak nie oszukujmy się – można by je troszeczkę odpicować.

Co robić? Jak żyć?

A no zainstalować pasujący nam theme. Przedstawię kilka z fajniejszych, jednakże zasoby internetów są nieprzebrane, każdy znajdzie coś dla siebie!

Arc

Na pierwszy ogień (w kolejności alfabetycznej) idzie mój faworyt – Arc. Występuje w trzech wersjach kolorystycznych – Light, Darker oraz całkowicie ciemnej – Dark.

Doskonale komponuje się z paczką ikon numix-circle. Szczególnie polecam odmianę Arc-Flatabulous – sam jej używam.

Flat-Plat

Flat Plat to kolejny przedstawiciel material design, z nieco inną kolorystyką od poprzednika. Zależy co komu pasuje 🙂 Posiada wsparcie dla wszystkich popularnych środowisk graficznych.

Numix

Numix to jeden z najbardziej znanych (jeśi nie najbardziej znany) „ciemny” theme. Wygląda nieźle, a zarazem stanowi też dobrą podstawę dla wielu pochodnych. Bardzo popularny.

Vertex

Innym themem jest Vertex, który od pozostałych różni się przede wszystkim bardziej rozbudowanymi paskami (np. app barem).

MacBuntu

Ostatnia propozycja nie jest może stricte theme’m, a całą paczką customizacji. Jest to propozycja skierowana dla fanów jabłka, którzy preferują otwartość i customizowalność Linuxa nad prekonfigurowane środowisko out of the box. Bywa również, że marne, energooszczędne podzespoły macbooków nie wystarczają do gier/pracy. W miejsce OSX’a można zainstalować Ubuntu z powyższą paczką, a przyoszczędzone pieniądze wydać na lepszą konfigurację sprzętową. Osobiście nie testowałem, ale wygląda całkiem fajnie 🙂