Pretty Linux – uczyńmy Linuxa pięknym – dropdown terminal

Omawiałem już jak zmienić zainstalowane środowisko na ładniejsze. Tym razem chciałbym zaproponować dodanie do niego czegoś nowego. Tym elementem będzie dropdown terminal, czyli konsola pojawiająca się i znikająca przy użyciu jednego przycisku! Za przykład posłużą xfce terminal oraz guake. Zapraszam 🙂

Skąd ten pomysł?

Dawno dawno temu, czyli jakieś 3 tygodnie, podpatrzyłem u pewnej osoby na prezentacji, terminal pojawiający się na kawałku ekranu. To był mac, jeśli mnie pamięć nie myli. Postanowiłem zgłębić nieco temat i dowiedzieć, jak można uzyskać podobny efekt na Linuxie. Najczęściej polecanym terminalem, posiadającym funkcję „drop-down”, który jest zarówno lekki (jak każdy terminal z zasady powinien być), jak i względnie customizowalny okazał się guake.

A co to to guake jest?

O ile niektóre terminale, np. standardowy terminal Xfce, posiadają funkcje drop-down, tak guake jest stworzony wyłącznie dla tej funkcji. Jest lekki, posiada dużo checkboxów, przycisków i suwaczków do konfiguracji, możliwość dodawania własnych skrótów… no i ogólnie działa szybko i niezawodnie.

Przez około tydzień używania, nie natknąłem się na żadne problemy uniemożliwiające pracę. Z problemów nieuniemożliwiających pracę, jest fakt pobierania kolorów ze zmiennych theme’u GTK, Nie wiem czy to wina kodu programu, czy theme’u który używam (dark arc-flatabulous), ale w przypadku włączenia belki z zakładkami (tzw. dodatkowe tab’y terminala), aktywna zakładka wygląda tragicznie. Tło jest jasnoniebieskie, a tekst szarawy i nieczytelny. Stąd też ową belkę wyłączyłem i nie używam. Zapewne będę szukał rozwiązania, jeśli zajdzie potrzeba użycia.

Wspomniałeś coś o xfce…

Domyślny terminal w xfce jest wyposażony w funkcje drop-down. Wystarczy przypisać sobie pod dowolny przycisk (polecam F12) komendę:

no i voilà. Efekt można podziwiać poniżej:

A przydaje się to do czegoś?

Prawdę mówiąc, dla osób które używają konsoli przy pracy na Linuxie, przydaje się do wszystkiego i to bardzo. Zamiast szukać pod alt+tab’em albo na osobnych workspace’ach terminala, mogę go wysunąć i schować jednym ruchem palca. Pomijając fakt, że fajnie to wygląda i jest wygodne, przyspiesza pracę oraz pozwala się skupić na zadaniu, a nie drodze do jego realizacji.