Praktyczny kurs GIT dla zielonych cz. 2 – Najważniejsze komendy

Branche

Czym dokładnie jest branch?

Branche są to rozgałęzienia repozytorium względem konkretnego commitu. Po rozgałęzieniu repozytorium na dodatkowe branche, można niezależnie od siebie commitować zmiany. Przydaje się to szczególnie gdy kilka osób pracuje nad jedną aplikacją, dzięki czemu w łatwy sposób mogą oni rozgraniczyć zmiany między sobą. Eliminuje to też  możliwość crashowania aplikacji nad którą pracujemy, po wykonaniu git pull’a, bo ktoś inny zrobił nieprzemyślane zmiany lub scommitował niedziałający kod (czego należy się wystrzegać). Branche można również ze sobą ponownie łączyć (mergować). Dzięki temu możemy wprowadzić naszą funkcjonalność z powrotem do brancha głównego, gdy jest już ukończona i przetestowana.

Tworzenie nowych branchy

Aby utworzyć nowy branch należy wykonać komendę:

po wykonaniu komendy możemy sprawdzić jakie branche mamy aktualnie dostępne za pomocą:

Przełączanie się między branchami

Kiedy chcemy przełączyć się na inny istniejący już branch można użyć komendy:

Jeśli wśród listy branchy które mamy dostępne lokalnie brakuje gałęzi dostępnej na naszym repozytorium zdalnym, należy najpierw ją pociągnąć za pomocą:

Przed przełączeniem między branchami, warto najpierw scommitować, usunąć, lub zestashować zmiany. Dlaczego warto, czym dokładnie jest stash i wiele więcej, opiszę w kolejnych artykułach.

Podsumowanie

Nabyta wiedza z tej części kursu jest wystarczająca do założenia i prowadzenia swojego pierwszego (albo i kolejnego) repozytorium. Jest to jednak tylko namiastka możliwości git’a. Poza znacznie większą ilością możliwości, często pojawiają się również problemy takie jak np. konflikty przy automatycznym łączeniu zmian – przy merge’u branchy. Postaram się to szczegółowo opisać w następnej części niniejszego kursu. Chciałbym też zaznaczyć, że sam nie jestem ekspertem od tego systemu wersjonowania plików, a język jakim się tu posługuje próbuję uprościć najbardziej jak się tylko da. Dlatego też, dla osób głodnych wiedzy, szczerze polecam googlanie za bardziej technicznymi i obszerniejszymi kursami 🙂

Do następnego razu!